بیوگرافی دان اد هاردی

  • مقالات
  • بازدید: 193

دان اد هاردی یک تاتوکار حرفه‌ای آمریکایی است که به خاطر خالکوبی‌هایش، تأثیر قوی بر توسعه سبک‌های خالکوبی مدرن و برند پوشاک و لوازم جانبی‌اش به شهرت رسید. او در Corona del Mar، در نیوپورت بیچ کالیفرنیا بزرگ شد و در دوران نوجوانی، دان اد هاردی جوان به خالکوبی علاقه‌مند بود؛ زیرا پدر یکی از دوستانش خالکوبی ارتشی داشت و آن چنان او را مجذوب خود کرد که خودکار و مداد رنگی به دست گرفت تا روی بچه های محله دیگر نقاشی کند. هاردی همچنین در صحبت هایش از مادرش یاد می کند که از کار وی حمایت و او را تشویق کرد که از علایقش پیروی کند.

تولد: ژانویه 1945

محل تولد: Des Moines، آیووا

مشاغل: نقاشی، طراحی، خالکوبی

 

 

دان اد هاردی؛ زندگی حرفه‌ای

هاردی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان اولین نمایشگاه هنری خود را در جشنواره هنر لاگونا بیچ برگزار کرد و در موسسه هنر سانفرانسیسکو حضور یافت و با لیسانس هنرهای زیبا در رشته چاپ فارغ التحصیل شد. زمانی که هاردی در آنجا بود، طراحی را از جوآن براون ، قلم‌زنی را از گوردون کوک، و مجسمه‌سازی را از مانوئل نری آموخت . بعدها به او یک بورس تحصیلی کامل و موقعیت فارغ التحصیلی برای برنامه کارشناسی ارشد هنرهای زیبا در ییل پیشنهاد شد که آن را نپذیرفت و در عوض علاقه خود یعنی تاتو بدن را دنبال کرد.

دان اد هاردی؛ زندگی کاری

هاردی توسط چندین هنرمند مشهور و پرکار تاتو، از جمله ساموئل استوارد (که با نام مستعار "پروفسور" فیل اسپارو نیز شناخته می شود)، استاد سابق کالج، راهنمایی شد و در کودکی، هاردی از طرح های استوارد کپی کرده بود. همچنین استوارد کتابی از خالکوبی های ژاپنی را به هاردی نشان داد و هاردی، که قبلاً به تاریخ، فرهنگ و چاپ‌های چوبی ژاپن علاقه‌مند بود، آن را تحت عنوان "صاعقه" توصیف کرد.

در نهایت هاردی با یکی از پیشگامان فرهنگ تاتوی مدرن، ملوان جری کالینز، که تأثیر زیادی بر کار هاردی داشت، دوست شد و با ملوان جری ملاقات کرد و مکاتبه‌ای طولانی با او آغاز نمود که راه را برای ورود به دنیایی که قبلاً برای خارجی‌ها بسته بود هموار کرد.

یکی از مشخصه های کار هاردی ارتقای خالکوبی ها از تاتوهای فلش، از پیش تعیین شده و از پیش ساخته شده، به کارهای سفارشی و شخصی سازی شده است؛ زیرا قبل از این، اغلب کسانی که در نیروی دریایی ایالات متحده بودند، به استودیوها وارد می شدند و آثار هنری را از روی دیوار انتخاب می کردند.

زندگی شخصی

در سال 1982، هاردی و همسرش فرانچسکا پاسالاکوا انتشارات هاردی مارکس را تأسیس کردند و تحت این مارک، آنها شروع به انتشار مجموعه پنج کتابی Tattootime نمودند. هاردی مارکس بیش از 25 کتاب در مورد هنر جایگزین منتشر کرده است و در سال 2000 توسط جری براون شهردار اوکلند به عضویت کمیسیون هنرهای فرهنگی شهر منصوب شد. هاردی سرانجام در سال 2009، از کار تاتو بازنشسته شد و در حال حاضر صاحب تاتو سیتی استودیویی در سانفرانسیسکو است.

تولید لباس

در اوایل دهه 2000، هاردی مجوز شرکت Ku USA را برای تولید یک خط لباس بر اساس آثار هنری خود صادر کرد. همچنینAudigier در سال 2005 از طریق شرکت هلدینگ خود مجوز جهانی برند اد هاردی را صادر کرده و از تکنیک های بازاریابی به کار گرفته شده توسط Von Dutch Originals، بازاریابی مستقیم برای مشتریان مشهور استفاده نمود. فروشگاه های اد هاردی در سانفرانسیسکو، نیویورک، لس آنجلس، بوستون، سیاتل، مینیاپولیس، هونولولو، اسکاتسدیل ، توسان، ونکوور، دبی، ژوهانسبورگ، کویت، کوالالامپور، بانکوک، گورگان، دهلی، بمبئی و قطر قرار داشتند.

 

چاپ  ایمیل