بیوگرافی ماود واگنر

  • مقالات
  • بازدید: 169

ماود واگنر که در سال 1877 به دنیا آمد، در کانزاس بزرگ شد؛ ایالتی که به‌خاطر گاوچران‌ها و دشت‌های وسیعش شناخته می‌شود! مدت‌ها قبل از اینکه ماود استیونز واگنر به یکی از شناخته شده ترین هنرمندان در جهان و تاتوکار حرفه‌ای تبدیل شود، یک هنرمند سیرک بود و استعدادهای متعدد او به او اجازه می‌دهد تا در سراسر ایالات متحده سفر کند و با موفقیت‌های زیادی روبرو شود.

او در نمایشگاه جهانی 1904 در سنت لوئیس با همسر آینده اش یعنی گاس واگنر آشنا شد. ملوانی که از اقیانوس‌های سراسر جهان عبور کرده و به گفته او خالکوبی توسط قبایل جزایر جاوه و بورنئو در جنوب شرقی آسیا را آموخته است. همسر او یک فرد کاملاً عجیب و غریب بود و خود را به عنوان حرفه‌ای ترین تتوآرتیست مرد روی زمین معرفی می‌کرد؛ شعاری تاثیرگذار که به او اجازه می‌دهد تا در هر جایی که خود را به نمایش بگذارد و جمعیت را جذب کند. در طول این رویداد بود که گاس از ماد خواستگاری کرد و قول ‌داد که هنر خالکوبی را به او بیاموزد.

 

ماود واگنر؛ زندگی کاری

گاس به ماود می‌آموزد که تاتو شامل سوراخ کردن دستی اپیدرم با استفاده از یک سوزن تیز و جوهر است. این تکنیک نیاز به تمرکز، صبر و دقت دارد که با این حال، در آن زمان، درموگراف (یا دستگاه تاتو) قبلاً در بین هنرمندان حرفه‌ای تاتو رایج بود. اما گاس به روش قدیمی خود پایبند است و با سوزن خود، بدن معشوقش را تزئین می‌کند که خیلی سریع خود را از سر تا پا پوشیده از نقاشی می‌بیند!

به گفته مارگو دملو، انسان شناس و نویسنده، خالکوبی‌های ماود نشان دهنده نقوش وطن پرستانه، حیوانات یا حتی نام خانوادگی او (در بازوی چپ او) است. خانم استیونز با گاس ازدواج کرد و اکنون نام مود واگنر را بر خود دارد؛ ازدواجی که یک نوزاد به ناو لاوتا به دنیا آورد.

از هنرمند سیرک تا هنرمند حرفه‌ای تاتو

پس از ازدواج، ماود واگنر تصمیم می‌گیرد که تنها بر روی خالکوبی تمرکز کند و سیرک، نمایش و سایر حرکات آکروباتیک را کنار بگذارد. آنها با هم نمایشگاهی را برگزار کردند که در آن بدن‌های کاملاً خالکوبی شده خود را نشان می‌دهند و با این روش، عشق خود را به این هنر ابراز می‌کنند. در ادامه سفری عظیم به چهار گوشه ایالات متحده انجام دادند و خالکوبی را در سراسر کشور رایج کردند.

این زوج به موازات نمایندگی خود، خالکوبی‌هایی را نیز به عموم مردم ارائه می‌دهند و از سوی دیگر، ماود واگنر علیرغم تسلط بر تکنیک‌های آموزش داده شده توسط همسرش، جذب جمعیت را دشوار می‌بیند. مشتریان مرد معمولا به تاتوآرتیست‌های زن اعتماد ندارد، بنابراین آن دو باید از ترفندهایی استفاده می‌کردند تا ماود واگنر را مورد توجه قرار دهد.

گفته می‌شود که این دو نفر هزاران مشتری را در سراسر ایالات متحده جذب کرده و این هنر را به مردم محلی معرفی کرده اند. متأسفانه گاس واگنر، شوهر ماود واگنر در سال 1941 به طور ناگهانی در اثر برخورد صاعقه جان خود را از دست داد.

از هنرمند تاتو گرفته تا نماد فمینیستی

پس از مرگ همسرش، ماود به خالکوبی ادامه می‌دهد و برای زندگی خود مبارزه می‌کند. مود واگنر اغلب به عنوان اولین هنرمند و تاتوآرتیست زن معرفی می‌شود، اما به احتمال زیاد او پیشینیان داشته است. با این حال، او بود که می‌دانست هر فردی این قدرت را دارد که بدن خود را آنطور که می‌خواهد تاتو کند و خالکوبی راه دیگری برای رهایی از سلطه مردان بود. این قدرت و تفکر را به دخترش لاوتا منتقل کرد. بنابراین، می‌توان این شخصیت برجسته را یک فرد هنرمند و قدرتمند دانست که به زنان یاد داد در هر عرصه‌ای می‌توانند موفق باشند.

چاپ  ایمیل