معنی تاتو جمجمه یا اسکلت سر

  • مقالات
  • بازدید: 101

تاتو جمجمه که بیشتر به صورت گری واش تاتو میشود نشان از فتح و پیروزی دارد و افرادی که این خالکوبی را بر روی بدن خود حک می‌کنند در واقع نقش شورشیانی را دارند که در تمامی نبرد‌ها پیروز می‌شوند. البته این مفهوم نظر سنتی و کهن طرح جمجمه است و در سال‌های اخیر معانی متفاوتی به آن اضافه شده که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، نکته مهم و حائز اهمیت درباره این تاتو این است که طراحی جمجمه نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد، به بیان خودمانی‌تر خالکوبی این طرح کار هر کسی نیست و بیاد توسط یک تاتو کار حرفه‌ای انجام شود.

معنی تاتو جمجمه

در گذشته‌های دور خالکوبی طرح جمجمه بر روی بازو یا ساعد فقط و فقط توسط یاغیان، شورشیان و دزدان دریایی انجام می‌شد، در واقع همانطور که در سریال و فیلم‌ها میبینید جمجمه علامت پرچم دزدان دریایی است و همین امر سبب شده که این تاتو به آن‌ها اختصاص داده شود. 

به طور کلی جمجه نشان از مرگ دارد و معمولا افرادی که این تاتو بدن یا دست خود را به شکل جمجمه انتخاب می‌کنند یعنی غم بزرگی از سر گذرانده‌اند که درد آن تفاوت زیادی با مرگ ندارد. البته در مفاهیم جدید این طرح با معنی حفاظت و قدرت نیز تعبیر شده و گاهی هم آن را به عنوان تغییر بزرگ در زندگی معنی می‌کنند. 

گفتنی است که طرح جمجمه در کشور‌های مختلف با اهداف خاصی مورد استفاده قرار میگیرد، در مردمان مکزیک این خالکوبی را نماد احترام به از دست رفته‌ها تلقی می‌کنند و همین امر سبب شده که در روز مردگان که به یاد افراد فوت شده جشن برگزار می‌شود، جمجمه‌های قارچی شکل را بر روی دست و بدن خود به صورت دائم یا موقت تاتو می‌کنند. 

یکی از جذابیت‌های تاتو جمجمه در خالکوبی‌ها مدرنی است که تازگی‌ها در میان خانم‌ها خیلی باب شده است. در طراحی این جمجمه‌ها از رنگ‌های متنوعی استفاده شده که شامل چشمان آبی یا سبز، شکوفه‌های صورتی، صورتک‌های طراحی شده و… است که به معنای قلب دوباره جان گرفته و دلیل این تعبیر ست کردن آن با پارتنر عشقی است. در واقع این تاتو بیشتر در میان زوجین مورد استقبال قرار می‌گیرد و آن‌ها معتقدند که عاشق شدن به معنای جان گرفتن دوباره قبل‌های خاموش آن‌ها است. 

البته در طراحی تاتو جمجمه نماد‌های دیگر نیز دخیل هستند و خیلی کم شاهد تاتو این نماد به صورت تک هستیم. معمولا خالکوبی طرح جمجمه با ترکیب طراحی گل‌های رز نشانه‌های متفاوتی را به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شادی پس از یک غم بزرگ اشاره کرد. البته در دیدگاه‌های فلسفی این تاتو را نماد نیک و بد زندگی معرفی کرده‌اند که تز ازل تا ابد با هم در تضاد و رقابت هستند. 

تاتو جمجمه‌ای که با تاج همراه است، زیاده خواهی ذات انسانی برای رسیدن به قدرت تا لحظه‌ی مرگ را شرح می‌دهد، این طراحی در گذشته‌های دور توسط افراد خالکوبی می‌شد که در نبر‌های سخت پیروز و به تخت پادشاهی رسیده اند. 

یکی از طراحی‌هایی که در سال‌های اخیر بسیار باب شده، طرح جمجمه به همراه اژدها است که سلیقه عجیب و جذاب برخی افراد را نشان می‌دهد، در واقع این تاتو معنای متفاوتی دارد که از جذاب‌ترین آن‌ها می‌توان به قدرت ابدی فرد در آتش را نام برد. 

یکی از نکات جذاب درباره تاتو طرح جمجمه این است که گاهی برخی افراد از طرح جمجمه حیوانات مختلف مثل گاو، کرکس، کلاغ و… استفاده می‌کنند که ممکن است بر اساس دلایل شخصی این اقدام متفاوت را انجام دهند. به طور کلی ممکن است برخی افراد جمجمه را نماد منفی یا مرگ و میر بدانند که این باور اشتباه به واسطه ظاهر تاتو است چرا که جمجمه در عین منفی بودن می‌تواند نمایش زندگی دوباره باشد. 

 

جمع‌بندی

تاتو جمجمه یکی از محبوب‌ترین خالکوبی‌هایی است که در سال‌های اخیر نما و ظاهر غیر متعارف خود را تغییر داده و با رنگ‌آمیزی‌های خاصی به دنیای تاتو پا گذاشته است. استفاده از سایر طرح‌ها مثل کلید، گل رز، عصا و گاهی نیز نیمه‌ای یک قلب سبب جذابیت‌های بیشتر این طرح شده، گفتنی است که این طراحی‌ها نیاز به دقت زیادی دارد و برای اینکه خالکوبی شما درست شبیه طرح انتخابی باشد پیشنهاد می‌کنیم حتما به یک تاتوکار حرفه‌ای مراجعه کنید. به طور کلی تاتو بدن تفاوت زیادی با تاتو صورت دارد و نیاز به ریزه کاری های بیشتری خواهد داشت.

چاپ  ایمیل