معنی تاتو ققنوس

  • مقالات
  • بازدید: 3386

تاتو ققنوس جذاب‌ترین خالکوبی پرندگان است که به دلیل داشتن ظرافت کاری زیاد حتما باید توسط تاتوکار حرفه‌ای تاتو شود، این طراحی فوق العاده و منحصر به فرد معانی متعددی را به همراه خود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان رستاخیز اشاره کرد. البته این طرح بسیار زیبا به معانی دیگر نیز تعبر می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

معنی تاتو ققنوس

همانطور که می‌دانید این پرنده اساطیری از خاکستر برخاسته و عمر دوباره را از سر گرفته است، راز نهفته‌ای که در طول تاریخ سر به مهر مانده و همین هم باعث جذابیت بیشتر ققنوس شده است. این پرنده در عقاید باستانی متعددی به معانی مختلف تعبیر شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان تعبیر ایران باستان را نام برد.

  • تولد دوباره و قدرت بی‌پایان تعبیر ایران باستان از این پرنده و کسی که نشان آن رابه همراه دارد، است. در واقع نشان ققنوس و تات آن بر روی دست و بدن به معنای رنج زیاد در زندگی است که باعث می‌شود افراد شخصیت متفاوتی به خود بگیرند. در بیان دیگر تاتو ققنوس به تعبیری تجربه از مشکلات را معنا می‌کند، این تاتو تولد دوباره از میان سختی‌هایی است که همچون آتش تن انسان را می‌سوزاند.
  • باور‌های یهودی تاتو ققنوس را به جاودانگی معنا کرده اند، در واقع به باور آن‌ها ققنوس طعم میوه ممنوعه را چشیده و همین باعث شده که از میان آتش عمر دوباره گرفته و جاودانه شده است. آن‌ها ققنوس را به موجودی افسانه‌ای با عمر بی‌نهایت تعبری می‌کنند و تاتو آن را مایه خوش شانسی و طول عمر می‌دانند.
  • البته نظر چین باستان درباره این تاتو بسیار جالب است، آن‌ها ققنوس را نشان از قدرت زنانه می‌دانند که قادر به تحمل هر سختی است. در باور‌های اساطیری مردمان چین ققنوس نشان زن است و اژدها نشان مرد و ترکیب این دو نماید قدرتی ماورایی را به وجود می‌آورد.
  • در امپراتوری بزرگ روم تاتو ققنوس نشان از دولتمندی و کامروایی بود و بر همین اساس نقش ققنوس بر روی سکه‌های شاه حک می‌شود. آن‌ها ققنوس را نشان پادشاهی می‌دانستند که به شکست ناپذیر و جاودانه است.
  • در میان مردمان اسلاو ققنوس پرنده آتشین است که نقش خود را بر بدن برخی افراد حک می‌کند به همین دلیل تاتو ققنوس در میان این افراد بسیار محترم شمرده می‌شود و آن را نماد پیروزی و برتری می‌دانند.

علاوه بر موارد عنوان شده، ققنوس یک طلسم است و طرح آن بر روی لوح‌های آهنی به همراه ورد مخصوص می‌تواند هر قدرت اهریمنی را شکست دهد، در واقع این طلسم نماد پیروزی نور بر تاریکی است. در گذشته جنگجویان بزرگ برای پیروزی بر دشمنان لوح‌هایی که نماد ققنوس بر آن حک شده بود را به همراه خود داشتند.

البته خالکوبی ققنوس به معانی دیگری نیز تعبیر شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آزاد اندیشی و امید به آزادی اشاره کرد، در واقع زندگی روشن و بدون تاریکی بهترین تعبیر برای این تاتو است. در واقع افرادی که به این طرح و خالکوبی آن علاقه‌مند هستند بر این باورند که باید برای رسیدن به هدف جنگید و تا رسیدن به آن از حرکت نایستاد.

تاتو با طرح ققنوس با داشتن جزئیات زیاد جلو نمای فوق العاده‌ای به دست یا بدن می‌دهد، این طرح فوق العاده یک انتخاب ایده آل برای سرشانه، بازو یا ساعد است البته بسیار آن را بر روی کتف خود تاتو می‌کنند تا جزئیات آن به وضوح بیشتری به نمایش گذاشته شود.  برای خانم ها این تاتو بر  روی استخوان ترقوه، ساعد یا روی کمر انتخاب ایده آل تری خواهد بود.

جمع‌بندی

تاتو ققنوس طرح بی‌نظیر و بسیار جذاب که با معانی متفاوتی در دنیای خالکوبی مورد استفاده قرار میگیرد، عمر دوباره، زندگی جاودانه، گذر از رنج ها، قدرت و دولتمند، پیروزی و در نهایت قدرت‌های زنانه از مهم‌ترین برجسته‌ترین معانی این تاتو به شمار می‌آید. برخی افراد برای جذابیت بیشتر طرح تاتو از ترکیب رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند که باعث زیبا‌تر شدن خالکوبی می‌شود. البته برخی تنها به رنگ زرد و نارنجی که نماد آتش است بسنده کرده و ققنوس آتشین را تاتو می‌کنند، در هر حالت برای اینکه یک تاتو بدن فوق العاده تمیز و مرتب داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از یک تاتوکار حرفه‌ای بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

چاپ  ایمیل