تاتو و بارداری، چیزهایی که باید بدانید

  • مقالات
  • بازدید: 56

تاتو و بارداری، چیزهایی که باید بدانید

باردار بودن یکی از مهم‌ترین دوران زندگی هر زنی به‌شمار می‌رود. اگر شما درحال آماده شدن برای مادر شدن هستید، باید بدانید در رابطه با آن زندگی که در درون خود رشد می‌دهید، مسئولید. با این اوصاف باید از تمامی فعالیت‌هایی که در این دوران جزو فعالیت‌های پرخطر محسوب می‌شوند، دوری بجویید.

شاید فکر کنید که هر چیز پرخطر یا بی خطری کاملا سیاه و سفید است، اما باید بگوییم نواحی خاکستری همیشه در هر صفحه ای وجود دارند. خالکوبی هم یکی از همین خطرهای خاکستری رنگ است که عدم تحقیق در مورد آن می‌تواند شما را با خطرات احتمالی زیادی روبه‌رو سازد؛ از همین‌رو در این مطلب هم ما تصمیم داریم در مورد تاتو و بارداری، چیزهایی که باید بدانید اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. همراه ما باشید!

خطرات تاتو در دوره بارداری

تاکنون چندین خطر مختلف در رابطه با انجام تاتو در دوره بارداری شناسایی شده که این عوارض خطرات زیادی روی زنان باردار برجای می‌گذارند؛ پس بد نیست که با این عوارض و خطرات آن ها آشنا شوید.

عفونت

یکی از اصلی‌ترین عوارض و خطرات انجام تاتو، احتمال ابتلا به عفونت است. درصورتی که تاتوکار شما از سوزن‌هایی کثیف و آلوده برای انجام تاتو استفاده کند، احتمال اینکه به عفونت‌های خونی همچون هپاتیت Bمبتلا شوید، وجود خواهد داشت. مادری که به هپاتیت B مبتلا باشد می‌تواند عفونت را به فرزند خود منتقل کند. در واقع اینکه فرزند او از همان بدو تولد به هپاتیت B مبتلا باشد و عفونت به‌صورت مادم‌العمر در بدن او باقی بماند 90 درصد است. از هر 4 فردی که به هپاتیت B مبتلا می‌شوند یک نفر از آن‌ها درمان نشده و به دلیل عوراض بهداشتی ناشی از عفونت جانشان را از دست می‌دهند.

البته که هپاتیت B تنها عفونتی نیست که از این طریق منتقل می‌شود و امکان ابتلا به هپاتیت C و حتی ویروس HIV هم از طریق سوزن آلوده و غیراستریل وجود دارد. درصورت مبتلا بودن مادر به ویروس هپاتیت C به احتمال 6 درصد این بیماری به فرزند هم منتقل می‌شود. اما درصورت مبتلا بودن مادر به HIV بدون آنکه هیچ درمانی دراین زمینه انجام شده باشد احتمالا فرزند بین 15 تا 45 درصد به HIV مبتلا گردد.

عدم دریافت اپیدورال

شاید تا به حال این شایعه را شنیده باشید که آن دستی خانم‌هایی که تاتویی روی کمر خود داشته باشند، قادر به انجام ایپدورال نیستند. با این حال شواهد چندان زیادی برای اثبات این شایعه وجود ندارد؛ چرا که عوارض انجام ایپدورال با تاتوی روی کمر بسیار نادر است.

با این حال شاید در مواردی تاتوی روی کمر مشکلاتی به‌وجود آورد. اگر تاتویی که روی کمر خود انجام داده‌اید پوستتان را قرمز و پوسته پوسته کرده یا در آن قسمت عفونت در حال شیوع و مایع و جوهر تاتو در حال پخش شدن به اطراف باشد، احتمالا پزشک به شما اپیدورال نخواهد داد.

درصورت عدم تزریق مایع بیهوشی یا همان ایپدورال شما بهتر است با پزشک خود صحبت کرده و از اضطراباتی که ممکن است در آن لحظه به سراغ شما بیاید، جلوگیری نمایید. پزشک شما بهترین شخصی است که می تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.

جوهر سمی

بهتر است بدانید که سوزن تاتو به شکل متوسط تنها ⅛ اینچ در پوست شما فرو برده می شوند، اما با این حال برخی از جوهرهای تاتو حاوی فلزاتی سنگین مانند آرسنیک، سرب و جیوه هستند. چنین موادی بدون شک تهدیدی بزرگ برای کودک در حال رشد شما به‌شمار می‌روند، به‌خصوص اگر شما در سه ماه اول که اندام‌های فرزنداتان درحال رشد است، این کار را انجام دهید.

قرار گرفتن فرزند شما در معرض تماس با فلزات سنگین احتمالا رشد مغزی او را با اختلال مواجه سازد، علاوه بر آن احتمال سقط جنین یا حتی مرده زایی را هم افزایش می‌دهد.

تغییرات پوستی

در زمان بارداری بدن شما به صورت مداوم در حال رشد است تا بتواند کودک را درون خود بپزیرد و با آن سازگار شود. بسته به آن قسمت از بدنتان که تاتو می زنید، احتمال اینکه رنگ جوهر بعدها با آنچه که تتو کرده‌اید یکسان نباشد وجود دارد.

ضمنا پوست شما احتمالا تغییرات زیادی در این دوره داشته باشد و ممکن است با تیرگی موقت پوست یا حتی حساسیت‌های پوستی رایج در این دوره و تغییر ظاهر تاتو روبه‌رو شوید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب ما سعی داشتیم شما را با تاتو و بارداری، چیزهایی که باید بدانید آشنا سازیم. به‌طورکلی بهتر است در دروه بارداری و شیردهی تاتو انجام نشود؛ چراکه به ریسک و خطرات احتمالی آن نمی‌ارزد و ممکن است پیشمانی به‌بار آید.

چاپ  ایمیل