معنی تاتو قطب نمای رونیک

معنی تاتو قطب نمای رونیک

نمادهای وایکینگ‌ها و اساطیر باستانی نورس در حال حاضر به طور فزابنده‌ای رواج دارند، هم برای خالکوبی، هم در جواهرات و هم در فیلم‌ها. اما آیا قطب نمای رونیک یک نماد وایکینگ است؟ قطب نمای رونیک به طور سنتی به عنوان یک نماد باستانی نورس در نظر گرفته می‌شود که به عنوان قطب نمای وایکینگ نیز شناخته خواهدشد. این نماد از هشت چوب رون وایکینگ تشکیل شده که به صورت دایره ای از یک نقطه مرکزی به بیرون تابش می‌کنند.

نماد قطب نمای رونیک به چه معناست؟

کلمه قطب نمای رونیک در زبان ایسلندی به معنای "راه یاب" یا "پلاک راهنما" است و نماد قطب نمای رونیک قرار است راهنمایی و محافظت کند. سنت بر این است که مردم نورس باستان بر این باور بودند که پوشیدن نماد قطب نمای رونیک به آنها کمک می‌کند تا راه بازگشت به خانه را سالم پیدا کرده و تصور می‌شد کشتی‌های وایکینگ‌ها قطب نمای رونیک را حمل می‌کنند تا بازگشت موفقیت‌آمیز به خانه را تضمین کرده باشند.

تاریخچه نماد قطب نمای رونیک چیست؟

امروزه قطب نمای رونیک ارتباط نزدیکی با وایکینگ‌ها و مردم نورس باستان دارد. با این حال، اولین تصویر ثبت شده و توصیف آن در نسخه خطی‌هالد ایسلندی است که در سال 1860 - چند صد سال پس از عصر وایکینگ‌ها نوشته شده است. این دست نوشته به زبان ایسلندی توسط Geir Vigfússon نوشته شده و می‌گوید: «اگر این علامت که قطب نمای رونیک نامیده می‌شود، حمل شود، شخص هرگز راه خود را در طوفان یا آب و هوای بد گم نخواهد کرد».

هیچ تصویر شناخته شده ای از قطب نمای رونیک قبل از این تاریخ وجود ندارد: این نماد بر روی هیچ سنگ رون وایکینگ یا نقاشی غار یافت نشده و همچنین هیچ جواهرات وایکینگی که آن را به تصویر می‌کشد، حفاری نشده است.

از آنجایی که بسیاری دیگر از نمادهای وایکینگ بر روی سنگ‌های رون یافت شده و در جواهرات وایکینگ حک شده‌اند، بعید به نظر می‌رسد که قطب نمای رونیک به طور گسترده در زمان وایکینگ‌ها مورد استفاده قرار گرفته باشد.

آیا قطب نمای رونیک نماد بت پرستی است؟

تصویری شبیه به قطب نمای رونیک در یک سند انگلیسی قرن پانزدهمی به نام عهد سلیمان در دستنوشته‌هارلی (اکنون بخشی از مجموعه موزه بریتانیا در لندن) به تصویر کشیده شده است. برخی از مردم از این برای دادن اهمیت مسیحی به قطب نمای رونیک استفاده می‌کنند.

با این حال، تصاویر به تصویر کشیده شده در عهد سلیمان بیشتر شبیه به هلم هیبت است تا قطب نمای رونیک و نمادهای مشابه هرگز در هیچ کلیسای مسیحی یا سایر اسناد مذهبی یافت نشده است، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که منشاء مسیحی داشته باشد.

گروه‌های نئوپگان (مانند بت پرستان نورس) نیز ادعا می‌کنند که قطب نمای رونیک به عنوان یک نماد محبوب است، در حالی که دیگران یک عرفان جادویی را به آن متصل می‌کنند.

قدمت قطب نمای رونیک چند سال است؟

اگر معتقدید که قطب نمای رونیک در واقع یک نماد واقعی باستانی نورس است و قدمت آن به دوران وایکینگ‌ها (حدود 800 تا 1066) می‌رسد، آن را بین 1400 تا 1200 سال سن می‌دهد. با این حال، همانطور که بسیار محتمل است تاریخ آن را از اولین ذکر منتشر شده آن در دست نوشته‌هالد ویگفسون می‌داند و فقط 162 سال قدمت دارد!

خالکوبی‌های قطب نمای رونیک در حال حاضر بسیار محبوب هستند و شاید به دلیل تأثیر فیلم‌های ابرقهرمانی مارول و مجموعه تلویزیونی وایکینگ‌ها انقدر طرفدار پیدا کرده اند.

همچنین می‌تواند به این دلیل باشد که قطب نمای رونیک یک تصویر گرافیکی ساده و شیک دارد که به عنوان یک خالکوبی خوب به نظر می‌رسد، یا شاید به دلیل اهمیت محافظت از آن و بازگشت ایمن به خانه برای کاربر و همچنین خالکوبی‌هایی که نمادهای وایکینگ را ترکیب می‌کنند بسیار محبوب هستند

قطب نمای رونیک اصلی از هشت چوب تشکیل شده است که از یک دایره مرکزی تابش می‌کنند. در انتهای این ستون‌ها ترکیبی از خطوط وجود دارد که یک نماد رونی را تشکیل می‌دهند که هر یک کمی متفاوت است.

نمادهای داخل و اطراف قطب نمای رونیک به چه معناست؟

قطب نمای رونیک اصلی همانطور که در نسخه خطی Huld نشان داده شده است نماد ساده با چهار چوب مورب کمی بلندتر است به طوری که آنها در یک مربع قرار می‌گیرند.

با این حال، گاهی اوقات قطب نمای رونیک درون حلقه ای از نمادها کشیده می‌شود که تصویر مرکزی را احاطه کرده است، با هشت چوب تمام طول یکسان به طوری که در داخل دایره قرار گیرند.

از آنجایی که رون‌های دایره ای اطراف قطب نمای رونیک در طرح اصلی‌هالد نیستند، هیچ راه درست یا غلطی برای کشیدن آنها وجود ندارد.

چاپ  ایمیل