تاتوی جدید | معرفی به روز ترین سبک‌های تاتو | بخش اول

تاتوی جدید | معرفی به روز ترین سبک‌های تاتو | بخش اول

هنر تاتو هزاران سال است که وجود داشته اما اغلب بسته به دوره زمانی و فرهنگ، یک شکل هنری بحث برانگیز در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از مذاهب و فرهنگ‌ها در طول تاریخ خالکوبی را ممنوع یا رد کرده‌اند. مانند هر چیز دیگری که تابو اعلام می‌شود، اما این ممنوعیت‌ها فقط باعث افزایش علاقه به خالکوبی شد. علیرغم اختلاف نظرها، بسیاری از هنرمندان با استعداد به هنر طراحی خالکوبی هجوم آورده اند. هنرمندان خالکوبی به جای بوم با پوست کار کرده و آثار هنری خود را بسیار پیچیده و متنوع می‌کنند. در ادامه، بخشی از محبوب‌ترین تاتوها را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد و مابقی سبک‌ها را در وبلاگ بعدی ما مشاهده خواهیدکرد.

خالکوبی کلاسیک آمریکایی

این سبک خالکوبی کلاسیک به عنوان مدرسه قدیمی یا سبک سنتی نیز شناخته می‌شود و حتی امروز نیز بسیار محبوب است. خالکوبی‌های کلاسیک Americana دارای خطوط مشکی، رنگ‌های چشمگیر و تصاویر درخشان است. نمونه‌هایی از تم‌های متداول عبارتند از: فیگورهای پین آپ، حیوانات، گل رز، خنجر، پرچم با حروف، لنگر، کشتی، قطب نما، و دیگر نقوش مشابه که معمولا در «خالکوبی ملوان» یافت می‌شود.

نورمن "ملوان جری" کالینز این سبک خالکوبی کارتونی را در دهه 1930 رایج کرد. با توجه به شرایط جنگ جهانی دوم، یک جریان پنهان قوی از هنر خالکوبی ژاپنی در آثار او به همراه موتیف‌های آشنای فرهنگ عامه آمریکایی و‌هاوایی ایجاد شد. ملوان جری کار خود را در هونولولو،‌هاوایی و هنگام سربازان در مرخصی ساحل انجام می‌داد.

خالکوبی Stick-n-poke

استیک و پوک یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین سبک‌های تاتو است. با چوب و پوک، از یک سوزن برای ایجاد طرح‌های ساده استفاده می‌شود که اغلب از جوهر سیاه استفاده می‌گردد. این سبک خالکوبی از نظر محبوبیت همواره در نوسان بوده است، اما اخیراً با جنبش DIY دوباره ظهور کرده و تقریباً هر کسی با یک سوزن و مقداری جوهر (و کمی خلاقیت) می‌تواند این سبک خالکوبی را بازسازی کند.

با این حال، این فقط یک سبک آماتور نیست. هنرمندان خالکوبی با تجربه می‌توانند طرح‌های چشمگیر با نوعی اصالت ایجاد کنند که به راحتی نمی‌توان آن را با دستگاه خالکوبی تکرار کرد.

سبک خالکوبی سورئالیستی

خالکوبی‌های سورئالیستی شکلی از سبک خالکوبی بسیار گویا بوده که پر از رنگ‌های روشن و طرح‌های عجیب و غریب است. سوررئالیسم جنبشی بود که پس از جنگ جهانی اول در اروپا شکل گرفت و تحت تأثیر هنر دادا قرار داشت. از هنرمندان مشهور سوررئالیست می‌توان به سالوادور دالی، رنه ماگریت و فریدا کالو اشاره کرد.

این جنبش به شدت از روانکاوی فرویدی الهام گرفته شده است و هدف آن فعال کردن ذهن ناخودآگاه از طریق تصویرسازی رویاگونه است. خالکوبی‌های سورئال که گاهی به اشتباه «خالکوبی انتزاعی» نامیده می‌شوند، با ایجاد طرح‌هایی خارج از این دنیا، واقع‌گرایی را با طرح‌های عجیب‌وغریب کنار هم قرار می‌دهند.

سبک خالکوبی سورئالیستی تصویر یک دنیای فانتزی عجیب و غریب را ترسیم می‌کند. کسانی که آن را می‌بینند عصبی و شیفته می‌شود، و اغلب برای کسانی که به دنبال خالکوبی‌های عمیقا شخصی و معنی دار هستند، انتخاب محبوبی است.

سبک خالکوبی مینیمالیستی

به طور معمول، خالکوبی‌های مینیمالیستی با خطوط تک رنگ و با استفاده از طرح‌های ساده انجام می‌شود که تأثیر زیادی ایجاد می‌کند. خالکوبی‌های مینیمالیستی معمولا فضای خالی زیادی دارند و از جزئیات غیر ضروری پاک می‌شوند. سبک خالکوبی مینیمالیستی می‌تواند هر نوع تصویری را در خود جای دهد، اما اغلب دارای اشیا یا پرتره‌های کوچک و ساده است. این طرح‌ها از ترکیب خطوط ظریف و فضای نگاتیو برای ایجاد تصویر استفاده می‌کنند.

سبک تاتو رئالیسم

رئالیسم از دوره رنسانس در مجسمه سازی و نقاشی رایج بوده است، بنابراین جای تعجب نیست که برای طراحی خالکوبی مرسوم شده است.

چاپ  ایمیل