مراقبت از تاتو

تاتو یا خالکوبی چیست؟

تاتو به عملی می‌‌ گویند که در پی آن با استفاده از موادی، طرحی دائمی‌‌ بر روی پوست کشیده می‌‌ شود. این عمل که سابقه ای طولانی مدت دارد، امروزه نیز با اقبال بسیار زیادی روبروست و طرفداران زیادی میان قشر جوان، خوانندگان، ورزشکاران و سلبریتی‌ها دارد و در پی آن روش‌های مراقبت از تاتو نیز گسترش و ارتقا یافته است. هدف از تاتو کردن یا خالکوبی بیشتر زیبایی است و همچنین می‌‌تواند به دلایل دیگری مانند مسائل اعتقادی و یا ثبت دائمی‌‌ مفاهیمی‌‌ باشد که برای انسان ارزشمند است. یکی دیگر از کاربردهای مفید تاتو، استفاده از خالکوبی برای پوشاندن اسکارها و جای زخم است. با رشد و گسترش توجه مردم به تاتو، دیگر آن دید منفی نسبت به این مقوله وجود ندارد و امروزه عمل تاتو یکی از خدمات بسیار رایج سالن‌های زیبایی است. اما آیا انجام تاتو ما را از مراقبت از تاتو بی‌نیاز می‌‌کند؟

یک خال‌کوبی چگونه انجام می‌‌ شود؟

خال‌کوبی یک علامت یا طرح دائمی‌‌ است که با رنگدانه‌های وارد شده به لایه بالایی پوست، روی پوست شما ساخته می‌‌ شود. به طور معمول، تاتوکار از یک ماشین دستی استفاده می‌‌کند که مانند چرخ خیاطی عمل می‌‌نماید، این دستگاه با یک یا چند سوزن به طور مکرر پوست را سوراخ می‌‌کند و با هر سوراخ، قطرات جوهر کوچکی وارد پوست می‌‌شود. این روند،که بدون بیهوشی انجام می‌‌گردد، باعث می‌‌شود مقدار کمی‌‌ خونریزی و دردی جزئی ایجاد شود. اما این عمل برای کسی که بر روی بدن خود تاتو می‌‌ زند پایان ماجرا نیست، بلکه آغازی است برای مراقبت از تاتو در جهت حفظ سلامت خود.

اول احتیاط بعد تاتو

هرچند امروزه انجام تاتو بسیار رایج‌تر از گذشته است اما این باعث نمی‌‌ شود که بر روی خطرات ناشی از آن به راحتی چشم بپوشیم. در صورتی که مایل به تاتو زدن هستید توجه کنید که پیش از آن، اقدامات احتیاطی اولیه، ایمنی کار و نحوه مراقب تاتو را به خوبی درک کرده باشید.

به خاطر داشته باشید که یک خال‌کوبی، یک روش آرایشی و بهداشتی تهاجمی‌‌ است و باعث برهم خوردن سیستم ایمنی بدن می‌‌ شود. سیستم ایمنی و لنفاوی شما برای بهبود یک خال‌کوبی تازه تلاش می‌‌کند. بنابراین مراقبت از تاتو بسیار اهمیت دارد. هر چند شما می‌‌توانید در عرض چند ساعت صاحب یک خال‌کوبی جدید شوید، اما اجازه ندهید سهولت روند تاتوکاری شما را از فکر کردن در مورد این طرح دائمی‌‌ بر روی بدن باز دارد. قبل از انجام یک خال‌کوبی ، مطمئن شوید که چه کاری انجام می‌‌ دهید و چگونه می‌‌ توانید با مراقبت از تاتو خطرات احتمالی آن را کاهش دهید.

مراقبت از تاتو

خطرات تاتو را بدانید

خال‌کوبی‌ها در پوست رخنه می‌‌کنند، به این معنی که در صورتی که مراقبت از تاتو قبل و بعد از آن به خوبی انجام نشود، احتمال بروزعفونت‌های پوستی، عکس العمل‌های آلرژیتیک،  بیماری‌های خونی (در صورت آلوده بودن سوزن تاتو)، عوارض MRI و سایر عوارض قابل پیش بینی است.

اصرار بر مراقبت از تاتو، قبل و بعد از آن

برای مراقبت از تاتو و اینکه مطمئن شوید خال‌کوبی شما با خیال راحت اعمال می‌‌ شود ، این سؤال‌ها را بپرسید:

چه کسی خال‌کوبی می‌‌ کند؟ به یک استودیوی معتبر خال‌کوبی مراجعه کنید که فقط از کارمندان آموزش دیده استفاده می‌‌کند. آیا تاتوکار دستکش پوشیده است؟ اطمینان حاصل کنید که تاتوکار شما دست‌های خود را شسته و یک جفت تازه از دستکش محافظ پوشیده باشد. آیا تاتوکار از تجهیزات مناسب استفاده می‌‌کند؟ برای مراقبت از تاتو قبل از شروع عمل اطمینان حاصل کنید که تاتوکار، سوزن و لوله‌ها را از بسته‌های آک و دربسته جدا کند.

نکاتی در باب مراقبت‌ از تاتو

-         مطمئن شوید که تاتوکار شما خال‌کوبی‌تان را  با بانداژ پوشانده است.

-         بانداژ را بعد از 24 ساعت بردارید. به آرامی‌‌ خال‌کوبی را با صابون ضد میکروبی و آب بشویید.

-         برای مراقبت از تاتو روزی دو بار لایه‌ای از پماد ضد باکتریایی بمالید. اما دیگر روی آن را باندپیچی نکنید.

-         به آرامی‌‌ منطقه خال‌کوبی خود را چندین بار در روز با صابون و آب بشویید و به آرامی‌‌ خشک کنید.

-         بعد از تمیز کردن، بر روی تاتوی خود، مرطوب کننده یا پماد استفاده کنید. شما باید این روند را برای مراقبت از تاتو به مدت 2 تا 4 هفته تکرار کنید. به صورت روزانه روی تاتوی خود را مرطوب کنید مخصوصا اگر تاتو روی دست شما نقش بسته باشد. در این صورت مرتب از مرطوب کننده استفاده کنید تا طرح تاتوی شما ماندگار بماند.

-         از کرم ضد آفتاب برای مراقبت از تاتو استفاده کنید: همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید مخصوصا در تابستان‌ها. اس پی اف ضد آفتاب شما بسته به منطقه جغرافیایی تان بهتر است بالاتر از 45 باشد.

-         همچنین سعی کنید لباس‌های تنگ که با خالکوبی شما تماس پیدا می‌‌کند و می‌‌چسبد را نپوشید.

-         جهت مراقبت از تاتو حدود 2 هفته از شناکردن بپرهیزید: از شنا خودداری کنید. در حالی که خال‌کوبی شما در حال بهبود است، از شنا در استخرها ، وانهای داغ ، رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و... خودداری کنید.

-         در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

نگرانی‌هایی در مورد نحوه مراقبت بعد از تاتو

-         اگر خال‌کوبی شما کمی‌‌ زخم به نظر می‌‌ رسد و یا لایه‌های سفت و خشک بر روی آن ایجاد می‌‌شود، نگران نباشید. طبیعی است. پس برای مراقبت از تاتو هرگز روی آن ایجاد خراشیدگی نکنید و لایه برداری ننمایید. این کار موجب عفونت یا از بین رفتن رنگ تاتو می‌‌ شود. در نهایت اگر فکر می‌‌ کنید خال‌کوبی شما آلوده شده است یا به درستی بهبود نمی‌‌یابد، به پزشک خود مراجعه کنید.

-         حمام رفتن پس از خالکوبی مجاز است و تناقضی با مراقبت از تاتو ندارد. ممکن است پس از دوش گرفتن تاتوی شما در اثر آب گرم پوسته پوسته شود، نگران نباشید! این مسأله نه تنها به آن صدمه نمی‌‌زند بلکه می‌‌ تواند جوهر تاتو را محو کند و در جا افتادن طرح تاتوی شما کمک کند.

سوالات پرتکرار در مورد بایدها و نبایدهای بعد تتو

بهترین پماد برای استفاده بعد از تاتو زدن چیست؟

پمادهایی که معمولا برای مراقبت از تاتو توصیه می‌‌ شود عبارتند از: باسیتراسین ، پماد A + D و Aquaphor. از وازلین و ژله‌های نفتی دوری کنید. این بسیار مهم است که فقط از مقدار بسیار کمی‌‌ پماد استفاده کنید و به آرامی‌‌ در یک لایه نازک و براق روی تاتو را بپوشانید.

آیا وازلین برای مراقبت از تاتو مناسب است؟

محصولات ژله نفتی مانند مارک وازلین رطوبت را در پوست شما به دام می‌‌ اندازد. این محصولات برای مشکلات پوستی بسیار خشک، به ویژه اگر فصلی باشد ، بسیار مفید است. با این حال، در نحوه مراقبت بعد از تاتو، وازلین گزینه خوبی به حساب نمی‌‌ آید. حتی استفاده از وازلین روی زخم‌های خال‌کوبی تازه، ممکن است شما را مستعد ابتلا به عفونت نیز بکند. 

آیا روغن نارگیل برای مراقبت از تاتو مناسب است؟

پاسخ این است که روغن نارگیل برای مراقبت از تاتو کاملاً بی خطر است و طیف گسترده ای از خاصیت درمانی و ترمیمی‌‌ را برای پوست به ارمغان می‌‌ آورد. این روغن طبیعی برای تقویت سطح کلاژن، محافظت در برابر باکتری‌ها و عفونت‌ها و حفظ پوست به شکل نرم و مرطوب، کاربرد مفید و مؤثری دارد.

چگونه می‌‌ توانم خال‌کوبی خود را روشن و خوشرنگ نگه دارم؟

سه روش از بهترین روشها در زمینه بایدهای و نبایدهای بعد  تتو برای زیبا و روشن نگه داشتن خالکوبی عبارتند از:

1-    تمیز نگه داشتن تاتو: این اولین و بهترین دستوری است که برای مراقبت از تاتو بسیار کاربردی است. مراقبت باشید که حتما دست‌های خود را مرتب شستشو دهید زیرا ممکن است مکررا با سطح تتو شده تماس پیدا کند. 

2-    مرطوب نگه داشتن تاتو

3-    دورنگه داشتن تاتو از سرمازدگی

چگونه می‌‌ توانم با یک خال‌کوبی تازه بخوابم؟

در راستای مراقبت از تاتو در اولین شب بعد از انجام تاتو، ممکن است تاتوکار به شما توصیه کند که خال‌کوبی را با بسته بندی پلاستیکی (مانند Saran Wrap) بپوشانید و سپس بخوابید تا خال‌کوبی به ملحفه و رختخواب شما نچسبد. البته بیشتر این توصیه برای نحوه مراقب بعد از تاتو و خال‌کوبی‌های بزرگتر است. اما در صورتی که خالکوبی کوچکتر باشد و یا در محلی از بدنتان قرار داشته باشد که کمتر با ملحفه تماس پیدا می‌‌ کند، بهتر است بگذارید تاتو بدون پوشش در معرض هوا باقی بماند.

آیا باید روی یک خال‌کوبی جدید را بپوشانم؟

برای مراقبت از تاتو در صورتی که روی خالکوپی را نپوشانید، تاتوی شما بهتر و زودتر بهبود می‌‌یابد. با این حال، باید 4 تا 5 شب اول آن را با باند نچسب بپوشانید تا از خشک شدن و آلوده شدن آن هنگام خواب جلوگیری کنید. 

بایدها و نبایدهای بعد تتو

بایدها و نبایدهای بعد تتو

چگونه می‌‌ توانم خال‌کوبی خود را سریعتر بهبود بخشم؟

برای مراقبت از تاتو بعد از شستشو، کرم یا پماد برطرف کننده درد را اعمال کنید. اگر اسپری بی حسی موضعی را به جای کرم یا پماد ترجیح می‌‌ دهید، می‌‌توانید از آن استفاده کنید. برای بهبود سریع تر ، خال‌کوبی خود را در معرض هوا قرار دهید.

آیا می‌‌ توانم بعد از تاتو بدنسازی کنم؟

برای مراقبت از تاتو حداقل تا دو روز بعد از تاتو زدن ورزش نکنید. در صورت لزوم ، چند ساعت قبل از جلسه خال‌کوبی خود تمرین کنید تا بتوانید تا 48 ساعت بعد از انجام تاتو، دور تمرین ورزشی و باشگاه رفتن را خط بکشید.

آیا می‌‌ توانم با یک خال‌کوبی جدید حمام کنم؟

حمام رفتن بعد از تاتو زدن مجاز است اما تا زمانی که کاملا آنرا خیس نکنید یعنی در آب غوطه ور نسازید. مراقبت از تاتو را رعایت کنید: مراقب باشید که نباید به مدت دو تا سه هفته محل خالکوبی را در حمام یا وان داغ فروکنید. این می‌‌ تواند آسیب‌های جدی ایجاد کند. اگر روی خال‌کوبی خود از صابون یا شامپو استفاده می‌‌‌کنید ، مراقب باشید که آن را به سرعت با آب پاک کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل با مرکز تاتو در اصفهان تماس گرفته و از حرفه ای ها مشاوره بگیرید